Koszt produkcji rozsady

Podstrony

Moc illokucyjna.

Temat: Jak, co, gdzie i kiedy siejemy.
Mnie tunel ogrzewa słoneczko jak się wynurzy zza chmur. Żadnych dodatkowych kosztów, bo to nie ma wówczas najmniejszego sensu produkcja rozsad. Koszty sa tak wysokie, że taniej kupić u ogrodnika a w to miejsce lepiej usiąść w zacisznym miejscu i posłuchać śpiewu ptaszków.
Inaczej się ma produkcja własnych warzyw. I zupełnie inny smak i inna watość odżywcza niż tych ze sklepu.
Źródło: dzialkowcy.info/phpBB2/viewtopic.php?t=118Temat: Pierwsze siewy

Ja w tym roku zrezygnowałem z "produkcji" sadzonek.Za dużo przy tym pracy i brak miejsca w domu na parapecie. Wszystko będę kupował na "rynku".

Racja, pracy przy sadzonkach dużo, ale przynajmniej wiemy co nam wyrośnie. W ubiegłym roku podliczyłem dokładnie wyszystkie wydatki (nasiona, ziemia, palety) koszt wyszedł niższy ( i to znacznie) niż zakup sadzonek na targu.
Ja pomidory mam zawsze z własnej rozsady. Kiedyś kupowałem na rynku, ale jakość sadzonek była taka sobie, nie wspominając już o odmianach. Pomidory (Atut i Delfine) sieję zawsze około 20 marca i sadzonki są w sam raz do wysadzenia w namiocie na początku maja - pierwsze owoce mam pod koniec czerwca. Obecnie na parapecie już wykiełkowała sałata szklarniowa, posiane są selery, a w tym tygodniu planuję wysiać truskawkę (Temptation) do uprawy w pojemnikach - taka ciekawostka w tym roku.
Rozsadę kwiatów również "produkuję" we własnym zakresie: astry, cynie, lewkonie, lwią paszczę wysiewam w namiocie. Natomiast żeniszek i niecierpek weleriana uprawiam w szklarni (mam akurat dostęp do szklarni ogrzewanej)
Źródło: dzialkowcy.info/phpBB2/viewtopic.php?t=33


Temat: Uprawa ogórka szklarniowego
Jakie są koszty w produkcji ogórka szklarniowego w matach kokosowych
(chodzi mi ile kosztuje taka 1 mata + te kostki do rozsady)
Źródło: forum.poradnikogrodniczy.pl/viewtopic.php?t=3549


Temat: Doświetlanie roślin
Znalazłem to gdzieś w internecie:
Odpowiednia lampa do doświetlania roślin to taka której widmo promieniowania jest jak najbardziej zbliżone do widmowej skuteczności fotosyntezowej. Rośliny reagują jedynie na światło z przedziały widmowego 400 - 700nm (tzw. przedział PAR) Jak widać największa skuteczność jest dla fal pomarańczowo-czerwonych. Nie oznacza to jednak ze jedynie ta długość fali wystarcza. Mówiąc w wielkim skrócie czerwone odpowiadają za kwitnienie, niebieskie za wzrost. Jednak widmo musi być odpowiednio zbilansowane, właśnie zgodnie z widmem skuteczności fotosyntezowej wtedy roślina będzie zdrowa.
Najlepsze dla celów doświetlania roślin nadają się lampy specjalnie do tego zaprojektowane (philips z serii green power lub agro). Parametrem mówiącym o przydatności danej lampy do doświetlania jest strumień fotosyntezowy [W] lub ,jak stosują fotobiolodzy, PPF [mikromole na sekundę]. Producenci podają zamiennie te dwa parametry. Bardziej odpowiednim parametrem jest strumień fotosyntezowy, gdyż wyznaczany jest zgodnie z krzywą skuteczności fotosyntezowej, która nie jest brana pod uwagę w przypadku wyznaczania parametru PPF, który mówi nam jedynie ile fotonów z przedziału PAR zostaje wypromieniowane z lampy. Oczywiście mając któryś z tych dwóch parametrów należny wziąć pod uwagę skuteczność tej lampy czyli PPF/moc lampy, lub W/moc lampy. Im większa ta skuteczność tym lampa lepsza.Do doświetlania asymilacyjnego, dla uzupełnienia promieniowania słonecznego, stosuje się lampy o dużej mocy. Ze względu na wysoki koszt, zabieg ten jest ekonomicznie uzasadniony tylko w przypadku rozsad i wybranych gatunków roślin. Z kolei, ingerencja w zakresie długości dnia, w celu regulowania terminu kwitnienia, owocowania, a także sterowania okresem spoczynku zimowego nie wymaga dużego natężenia oświetlenia i mocy zainstalowanych lamp.

Przy wyborze lamp należy kierować się nie tylko ich skutecznością świetlną (czyli stosunkiem strumienia światła do pobieranej przez lampę mocy elektrycznej), ale również składem spektralnym światła, jakie wytwarzają.

Z dostępnych na rynku źródeł światła można wyróżnić następujące:

*
Lampy żarowe. Ze względu na emisję światła głównie w zakresie większych długości fali, intensywne nagrzewanie, małą skuteczność świetlną (8–18 lm/W zainstalowanej mocy) są rzadko wykorzystywane do doświetlania roślin w szklarni. Można ich użyć do doświetlania fotoperiodycznego.

*
Lampy fluorescencyjne (świetlówki). W zależności od barwy luminoforu, można uzyskać światło o żądanej długości fali. Jednak, z powodu małej skuteczności świetlnej (30–50 lm/W), konieczności łączenia w spec­jalne agregaty, a tym samym ograniczania dostępu naturalnego światła do roślin, również i te lampy są rzadko spotykane w uprawach szklarniowych. Można je stosować przy produkcji rozsady w pomieszczeniu sztucznie oświetlanym lub też w szklarni, w której zainstalowany jest mechanizm do ich przesuwania. Mogą być użyte zarówno do doświetlania fotoperiodycznego, jak i asymilacyjnego.

*
Lampy rtęciowe lub rtęciowo-żarowe. Charakteryzują się skutecznością świetlną w granicach od 17–23 lm/W (lampy rtęciowe) do 35–55 lm/W (rtęciowo-żarowe).
W praktyce mają ograniczone zastosowanie, bowiem mała skuteczność świetlna implikuje konieczność ich gęstego montażu w szklarni. Na przykład jedna lampa 400-W wystarcza do oświetlenia jednego metra kwadratowego powierzchni uprawy. Lampy te są jednak tańsze od sodowych. Powinny być umieszczane od 60–80 cm (250 W) do 120–150 cm (400 W) nad wierzchołkami roślin.

*
Lampy sodowe (nisko- i wysokoprężne). Są najczęśÂ­ciej stosowane w produkcji szklarniowej, bowiem ich skuteczność świetlna wynosi od 90–135 lm/W (lampy sodowe niskoprężne) do 110–140 lm/W (lampy wysokoprężne). Ekstremum emitowanego światła przypada na długość fal 550–630 nm (barwa żółta). Na rysunku 1przedstawiono rozkład spektralny światła wysokoprężnej lampy sodowej typu SON-T Agro wraz z krzywą absorpcji światła przez chlorofil. Lampa ta (szeroko stosowana w doświetlaniu roślin w Holandii), w porównaniu z niskoprężną lampą sodową, wyróżnia się o około 15% większym strumieniem świetlnym oraz o 30% większą emisją w zakresie barwy niebieskiej.Przy doświetlaniu roślin należy zwrócić uwagę, że wraz z czasem użytkowania lamp słabnie wytwarzany przez nie strumień świetlny. Według badań holenderskich, spadek mocy świetlnej (względem początkowej) w przypadku wysokoprężnej lampy sodowej po 24 tys. godzin użytkowania wynosi prawie 15%. Termin wymiany lampy zależy więc nie tylko od jej trwałości, ale również emisji światła. Według producentów, przeciętna trwałość poszczególnych rodzajów lamp wynosi: 1000 godz. lampy żarowe, 7500 godz. świetlówki, 6000 godz. lampy rtęciowe oraz 12 000 godz. lampy sodowe.
Źródło: poradnikogrodniczy.eev.pl/viewtopic.php?t=109
Powered by MyScript